"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Budowa okrętu patrolowego "Ślązak"

Budowa okrętu patrolowego "Ślązak"

Email Drukuj PDF

slazak1Budowa okrętu patrolowego "Ślązak" jest zaawansowana w ok. 70% - poinformowały władze Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. We wtorek 21. maja 2013 r. ze stanem prac zapoznała się sejmowa komisja obrony. Prace mają się zakończyć w 2016 r.

O zaawansowaniu prac nad patrolowcem "Ślązak" poinformował Robert Roszkowski, prezes gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej, która buduje okręt. Jak zaznaczył, ocena stopnia zaawansowania dotyczy tylko tych prac, które ma wykonać zarządzana przez niego firma. 

Ze stanem prac nad okrętem zapoznała się komisja obrony narodowej z jej przewodniczącym Stefanem Niesiołowskim na czele. Członkowie komisji, którym towarzyszył wiceszef MON Waldemar Skrzypczak, mieli szansę obejrzeć budowany w gdyńskiej stoczni okręt.

Po zwiedzeniu okrętu poseł Niesiołowski przypomniał dziennikarzom, że "Ślązak" ma zostać oddany do użytku Marynarce Wojennej w 2016 r. Z kolei min. Skrzypczak poinformował, że dotychczas na prace nad okrętem wydano ponad 400 mln zł. Jak podaje MON, na dokończenie budowy "Ślązaka" ma zostać przeznaczone ok. 200 mln zł, a w kolejnym etapie zostanie wynegocjowana kwota na pokrycie kosztów dodatkowego wyposażenia.

Patrolowiec "Ślązak" budowany jest na bazie korwety typu "Gawron", nad którą prace rozpoczęto przed jedenastoma laty, a przerwano w lutym 2012 r. We wrześniu ub.r. premier Donald Tusk poinformował o decyzji zmieniającej przeznaczenie okrętu. Patrolowiec o długości 95 m i szerokości 13,5 m ma być wyposażony w armaty i rakiety przeciwlotnicze. Jednostka ma osiągać prędkość ok. 30 węzłów.   

slazak2 slazak3 slazak4

Budową okrętu zajmuje się gdyńska Stocznia Marynarki Wojennej. Od kwietnia 2011 r. zakład ten jest w upadłości likwidacyjnej. Wcześniej przez prawie półtora roku spółka była w tzw. upadłości układowej. Od grudnia 2009 r. w stoczni realizowany był program restrukturyzacji, polegający głównie na sprzedaży zbędnego majątku, redukcji zatrudnienia i zwiększeniu zamówień.

Źródło: TVN24

Fot. Adam Warżawa/PAP

Poprawiony: środa, 22 maja 2013 21:54