"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby

Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby

Email Drukuj PDF

olekpoliceW sobotę, 5 października 2013 r. podróżnik Aleksander Doba, rozpoczął swoją drugą samotną transatlantycką wyprawę kajakową. Kajakarz ponownie chce przepłynąć Atlantyk, ale tym razem dłuższą i trudniejszą trasą z Lizbony na Florydę.

Po wypłynięciu z mariny Doca do Bom Sucesso w Lizbonie i przepłynięciu obok Pomnika Odkrywców (pt. Padrao dos Descobrimentos), upamiętniającego największych portugalskich odkrywców i żeglarzy z okresu wielkich odkryć geograficznych, podróżnik skierował się ku Oceanowi Atlantyckiemu. Tak rozpoczęła się Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby. Oficjalny moment startu z Lizbony: 2013-10-05 15:08:00 UT.

O godz. 18.40 czasu miejscowego pan Aleksander minął latarnię morską Farol do Torre do Bugio i wypłynął na otwarte wody Atlantyku.

Olbrzymi kajak "OLO" przez najbliższe miesiące będzie jedynym środkiem transportu i domem podróżnika. Aleksander Doba ma do pokonania 4890 mil morskich. Będzie to walka ze wzburzonymi falami, prądami morskimi i przede wszystkim własnymi słabościami.

olekatlantyk2 olekatlanyk3 olekatlanyk4

To jego druga wyprawa przez Atlantyk, poprzednia z Afryki do Ameryki Południowej trwała 99 dni. Wtedy trudy rejsu bardziej odczuł kajak, dlatego przez ostatnie miesiące był dokładnie naprawiany i przerabiany.

Drugą transatlantycką wyprawę kajakową Aleksandra Doby można śledzić na żywo! Kajak "OLO" jest wyposażony w dwa lokalizatory satelitarne: "SPOT" i "SPOT 2". Co dziesięć minut znajdują one pozycję geograficzną GPS kajaka i transmitują ją przez łącze satelitarne do odbiorników na lądzie. 
Pozycja i jej moment są wyświetlane na żywo na stronie: SPOT Shared Page,  share.findmespot.com

Więcej informacji i zdjęć na stronie wyprawy: http://gplus.to/AleksanderDoba.

Źródło: http://www.aleksanderdoba.pl/, http://gplus.to/AleksanderDoba

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:05