"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Wystawa "Inż. Julian Adam Majewski. Historia pierwszych stałych mostów Warszawy"

Wystawa "Inż. Julian Adam Majewski. Historia pierwszych stałych mostów Warszawy"

Email Drukuj PDF

most kierbedziaW piątek, 15 listopada 2013 r. w gmachu Muzeum Politechniki Warszawskiej, odbył się wernisaż wystawy pt.: "Inż. Julian Adam Majewski. Historia pierwszych stałych mostów Warszawy".

Ekspozycja została przygotowana z okazji Święta Politechniki Warszawskiej. Tematem wystawy są zagadnienia związane z historią mostownictwa i infrastruktury technicznej Warszawy. Przypomniana jest postać inż. Juliana Adama Majewskiego (1826-1920), który nadzorował budowę Mostu Kierbedzia i był projektantem mostu pomocniczego służącego do jego montażu. Inż. Majewski był osobą bardzo zasłużoną dla rozwoju infrastruktury technicznej stolicy.

Przedstawiona jest również historia pierwszych trwałych przepraw przez Wisłę w Warszawie - Mostu Kierbedzia, mostów kolejowych pod Cytadelą i Mostu Poniatowskiego. Na wystawie są pokazane dotychczas niepublikowane zdjęcia, dokumenty i eksponaty, między innymi ze zbiorów Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Muzeum Techniki NOT, Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Wydziału Inżynierii Lądowej PW, Biblioteki na Koszykowej, Biblioteki Głównej PW i Muzeum PW.

Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowane są reprodukcje zdjęć z budowy Mostu Poniatowskiego, których autorem był inż. Józef Bogumił Ćwikiel. Przedstawione są reprodukcje rysunków z albumu budowy pierwszego mostu kolejowego pod Cytadelą z 1877 roku ze zbiorów Muzeum Politechniki Warszawskiej. Oprócz archiwalnej dokumentacji i materiałów ikonograficznych można zobaczyć przybory kreślarskie inż. Stanisława Kierbedzia, historyczne urządzenia do wiercenia otworów i nitowania oraz wydobyte z Wisły fragmenty Mostu Poniatowskiego wysadzonego w 1944 r.

Komisarz wystawy: dr Zbigniew Tucholski, Anna Mistewicz
Konsultacja: prof. dr hab. inż. Bolesław Orłowski
Współorganizatorzy: dr Andrzej Klubiński - Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie, Instytut Historii PAN, Wydział Inżynierii Lądowej PW.

Wystawa będzie prezentowana od 15 listopada 2013 r. do 31 stycznia 2014 r. 
Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 08.30-15.30.

Muzeum Politechniki Warszawskiej
ul. Nowowiejska 24
00 - 665 Warszawa

Źródło: Muzeum Politechniki Warszawskiej

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:56