"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Aleksander Doba dopłynął do Bermudów!

Aleksander Doba dopłynął do Bermudów!

Email Drukuj PDF

olekpoliceW poniedziałek, 24 lutego 2014 r. o godz. 11.03 UT, podróżnik Aleksander Doba, dopłynąl do Ely's Harbour na Bermudach. To pierwszy po 141 dniach, 19 godzinach i 55 minutach oraz pokonaniu 4500 mil morskich, kontakt z lądem, podczas jego drugiej samotnej transatlantyckiej wyprawy kajakowej

Ostatnie kilkaset mil Aleksander Doba pokonał bez sprawnego steru. Zrobił zastępczy, ze skrzynki na jedzenie. Na ostatnich milach przed portem towarzyszył mu kuter z przyjaciółmi i fotoreporterami. 

Aleksander Doba wypłynął z Lizbony 5 października ubiegłego roku. Jego kajak ma siedem metrów długości i metr szerokości. Celem Doby jest przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego w najszerszym miejscu. W 2011 roku pokonał już Atlantyk, ale w jego najwęższym miejscu.

Po rozmowie z przyjacielem Piotrem Chmielińskim oraz sponsorem i głównym strategiem wyprawy Andrzejem Armińskim, w którego stoczni powstał kajak, Aleksander Doba zdecyduje, czy płynąć dalej do pierwotnego celu, czyli do Florydy. O ile ster da się naprawić.

"Mam dwa wielkie problemy: jeden to naprawa steru, który uległ awarii i dlatego tu jestem, a drugi to wydostanie się w kierunku Portoryko, skąd będę mógł kontynuować wyprawę na Florydę" - powiedział Doba w wywiadzie dla telewizji Bernews.

I dodał, że niestety idea wyprawy została przerwana, bo założył sobie, że jako pierwszy kajakarz przepłynie między Europą a Ameryką Północną w najszerszym miejscu. "Bermudy to jeszcze nie kontynent, więc odczuwam wielki niedosyt. I chciałbym choć łataną trasą dokończyć mój projekt" - mówi Doba.

bermudy2 bermudy1 bermudy3

Drugą transatlantycką wyprawę kajakową Aleksandra Doby można śledzić na żywo! Kajak "OLO" jest wyposażony w dwa lokalizatory satelitarne: "SPOT" i "SPOT 2". Co dziesięć minut znajdują one pozycję geograficzną GPS kajaka i transmitują ją przez łącze satelitarne do odbiorników na lądzie. 
Pozycja i jej moment są wyświetlane na żywo na stronie: SPOT Shared Page share.findmespot.com

Więcej informacji i zdjęć na stronie wyprawy: http://gplus.to/AleksanderDoba.

Fot. Piotr Chmieliński

Źródło: http://www.aleksanderdoba.pl/http://gplus.to/AleksanderDoba, off.sport.pl

Poprawiony: czwartek, 27 lutego 2014 06:11