"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Aleksander Doba wraca na ocean!

Aleksander Doba wraca na ocean!

Email Drukuj PDF

olekpolice

W niedzielę, 23 marca 2014 r., po czterech tygodniach postoju na Bermudach, Aleksander Doba wypłynął na Atlantyk, na pozycję 27oN, 064oW, na pokładzie żaglowca "Spirit of Bermuda", zbudowanego jako replika XIX wiecznego żaglowca wojennego.

Aleksander Doba, który z powodu awarii steru musiał przerwać swoją samotną wyprawę kajakiem po Atlantyku opuścił gościnne Bermudy, by kontynuować podróż na Florydę. W swoją podróż wyruszył z Lizbony 5 października 2013 r. Celem była i jest Floryda.

Na pokładzie żaglowca "Spirit of Bermuda" odpłynął około 700 km na południowy-wschód, do miejsca na oceanie, gdzie 10 stycznia br. wpadł w istny kocioł wietrzny, który trzymał go w zaklętym kręgu przez półtora miesiąca. Tam ponownie zwodował kajak "OLO" i wyruszył na zachód, w kierunku New Smyrna Beach.

Propozycja wypłynięcia z Bermudów żaglowcem "Spirit of Bermuda" dała Olkowi szansą na pełne zrealizowanie planu, który zakłada pokonanie kajakiem Atlantyku pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie punktami: Lizboną a Florydą, czyli prawie 9 tysięcy kilometrów. Tym razem statek był ogromnym wsparciem, rozwiązaniem problemu, jak dotrzeć do miejsca, w którym wyprawa została przerwana i w którym powinna się zacząć jej kontynuacja. Olek z wdzięcznością przyjął oferowaną pomoc, wspominając przy tym inne spotkanie ze statkiem sprzed kilku miesięcy na otwartych wodach Atlantyku.

Drugą transatlantycką wyprawę kajakową Aleksandra Doby można śledzić na żywo! Kajak "OLO" jest wyposażony w dwa lokalizatory satelitarne: "SPOT" i "SPOT 2". Co dziesięć minut znajdują one pozycję geograficzną GPS kajaka i transmitują ją przez łącze satelitarne do odbiorników na lądzie.

Pozycja i jej moment są wyświetlane na żywo na stronie: SPOT Shared Page share.findmespot.com

Poprawiony: środa, 26 marca 2014 20:04