"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Puchar Ligi Morskiej i Rzecznej dla Aleksandra Doby

Puchar Ligi Morskiej i Rzecznej dla Aleksandra Doby

Email Drukuj PDF

olekdoba-lmir1W dniu wczorajszym, 29 maja 2014 r. w Centralnym Ośrodku Żeglarstwa w Trzebieży (woj. zachodniopomorskie), miało miejsce oficjalne powitanie podróżnika Aleksandra Doby przez żeglarzy i kajakarzy z całego regionu.

W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Zachodniopomorskiego Okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy w uznaniu niezwykłego wyczynu, odbycia po raz drugi samotnej transatlantyckiej wyprawy kajakowej, wręczyli panu Aleksandrowi Dobie puchar Ligi Morskiej i Rzecznej. Były pytania o wrażenia z wyprawy, wspólne życzenia i rozdawanie autografów.

"Przyniosłem pamiątkowy puchar z gratulacjami dla naszego kochanego Aleksandra Dobry. Wspaniały wyczyn, godny podziwu. Mimo, że pływałem na morzu przez 45 lat, to gdybym wsiadł do jego kajaka na oceanie i to na pół roku, to i tak chyba umarłbym ze strachu" - mówił kpt. ż.w. i ż.ś. Włodzimierz Grycner, członek Zarządu Zachodniopomorskiego Okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej, wieloletni Komodor Flisów Odrzańskich.

"Ja teraz na tych spotkaniach tłumaczę się z tego co nabroiłem. Coś zrobiłem, ludzie przychodzą i pytają: co, dlaczego, jak? To są miłe chwile, bo brakowało mi kontaktów z ludźmi" - żartował Aleksander Doba.

olekdoba-lmir2 olekdoba-lmir3 olekdoba-lmir4 

*     *     *

Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby składała się z dwóch odcinków. Pierwszy zaczął się w Lizbonie 5 października 2013 godz. 15.08 UT i zakończył lądowaniem na Bermudach 24 lutego 2014 o godzinie 11.03 UT. Olek spędził na oceanie 141 dni 19 godzin i 55 minut i przebył trasę 4500 mil morskich. Niekorzystne wiatry na zachodnim Atlantyku zatrzymały kajak na ponad 40 dni i wymusiły zawinięcie na Bermudy.

Drugi odcinek rozpoczął się 25 marca 2014 o godz. 09.35 UT od zwodowania kajaka z żaglowca "Spirit of Bermuda" na pozycji 27 24o N, 064 02oW. Na tej pozycji kajak znajdował się 10 stycznia 2014, w czasie pierwszego odcinka w drodze na Bermudy. Wodowanie z pokładu żaglowca było niefortunne. Kajak został uszkodzony podczas operacji dźwigowej. Złamany został pałąk zapewniający niewywracalność kajaka, zmiażdżone zostały światło nawigacyjne i aktywny reflektor radarowy. Pomimo tych start pan Aleksander postanowił płynąć uszkodzonym kajakiem na Florydę, a żaglowiec wrócił na Bermudy.

Po spędzeniu kolejnych 23 dni na Atlantyku i przepłynięciu kolejnego tysiąca mil morskich pan Aleksander wpłynął do Port Canaveral na Florydzie. Rejs Aleksandra Doby jest największą wyprawą kajakową w historii.

Trzy lata wcześniej pan Aleksander przepłynął Atlantyk tym samym kajakiem w 99 dni z Dakaru do Brazylii. Organizatorem obu transatlantyckich wypraw Aleksandra Doby i budowniczym wykonanego w kosmicznych technologiach kajaka jest Andrzej Armiński, właściciel stoczni jachtowej w Szczecinie.

Źródło: radioszczecin.plhttps://www.facebook.com/Trzebiez

Poprawiony: piątek, 30 maja 2014 19:19