"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Operacja Żagle Gdyni 2014

Operacja Żagle Gdyni 2014

Email Drukuj PDF

opsailgdyniaW dniach 15 - 18 sierpnia 2014 r. w Gdyni, odbędzie się kolejny wielki zlot żaglowców pod nazwą Operacja Żagle Gdyni 2014 (Operation Gdynia Sails). Kulminacyjnym momentem zlotu będzie parada żaglowców na Zatoce Gdańskiej.

Na cztery dni w gdyńskim basenie Prezydenta ponownie wyrośnie las masztów. Miasto po raz szósty w historii ugości flotę wielkich żaglowców. Tym razem impreza upamiętni 40-rocznicę historycznej Operacji Żagiel 1974 - pierwszego zlotu żaglowców, który odbył się w tej części Europy.

Stąd też wzięła się nazwa - Operacja Żagle Gdyni - dla wydarzenia, które będzie największym żeglarskim spektaklem tego roku. Jednak nie tylko nazwa nawiązuje do przeszłości.

Organizatorom udało się zaprosić 7 dużych jednostek, które odwiedziły Gdynię cztery dekady temu. Staraliśmy się możliwie najwierniej zrekonstruować tamtą flotyllę. Przy gdyńskich nabrzeżach ponownie zacumują takie jednostki, jak rosyjski Kruzenshtern, szwedzki Falken, niemiecki Seute Deern oraz nasze - Zawisza Czarny i Generał Zaruski. Francuski szkuner Etoile przypłynie na Bałtyk po raz pierwszy od 1974 roku, specjalnie po to, by wziąć udział w Operacji Żagle Gdyni, co podkreśla rangę imprezy. Ciekawostką z pewnością będzie niemiecka brygantyna Greif, która czterdzieści lat temu wystąpiła w Gdyni jako Wilhelm Pieck, ale wówczas była żaglowcem z NRD.

Jednak nie wszystkie jednostki, które brały udział w pamiętnej Operacji Żagiel zobaczymy w sierpniu w Gdyni. Niektórych, jak pływającego wówczas pod banderą ZSRR Towariszcza czy polskiego Janka Krasickiego, nie ma już w czynnej służbie. Z kolei jacht Otago spoczywa od lat na dnie. Natomiast zamiast nieistniejącego już szkunera ORP Iskra w zlocie weźmie udział jego następca - ORP "Iskra II", która weszła do służby w 1982 roku.

dsc09698 dsc09705 dsc09706 dsc09713 dsc09757 dsc09758 

Gdyńska Operacja Żagiel 1974 była wielkim wydarzeniem w żeglarskim świecie. Dlatego, doceniając wagę jej 40. rocznicy, w tegorocznej imprezie wezmą też udział żaglowce, których wówczas w Gdyni nie było. Przede wszystkim rosyjski Sedov, największy żaglowiec świata, a także replika fregaty cara Piotra I - Shandart oraz brat bliźniak Daru Młodzieży - Mir. Wielkim wydarzeniem będzie wizyta portugalskiego czteromasztowca Santa Maria Manuela, który jako pierwszy żaglowiec z kraju Henryka Żeglarza zawinie do Polski. Ze Szwecji przypłynie dwumasztowy Tre Kronor af Stockholm, Litwę reprezentować będzie Brabander, Łotwę Palsa, a reprezentację żaglowców niemieckich, oprócz wspomnianych Seute Deern i Greifa, uzupełni 50. metrowy Roald Amundsen.

Poza tym, przy gdyńskich kejach zacumują prawie wszystkie największe polskie żaglowce: Dar Młodzieży, Pogoria, Fryderyk Chopin, Iskra II, Zawisza Czarny i Generał Zaruski. W honorowej roli wystąpi statek-muzeum Dar Pomorza, którego zwycięstwo w regatach The Cutty Sark Tall Ships Races 1972 otworzyło Gdyni drogę do organizacji Operacji Żagiel dwa lata później. Specjalnie na czas zlotu, biała fregata zostanie przeholowana na dawne miejsce bliżej wyjścia z portu, tak, by mogła znów stanąć obok swojego następcy - Daru Młodzieży. Dwie gdyńskie fregaty obok siebie - to będzie nie tylko piękny obrazek, ale też podkreślenie ciągłości morskiego szkolenia w Gdyni.

dsc09842 dsc09843 dsc09848dsc09869 dsc09881 dsc09888 

Podczas Operacji Żagle Gdyni żaglowce będzie można zwiedzać, a na niektórych popłynąć w rejs. To tegoroczna nowość. Mniejsze jednostki, których wyjście z portu nie wymaga holowników i skomplikowanej logistyki, będą kilka razy dziennie wypływać w dwugodzinne rejsy. Bilety będzie mógł kupić każdy jeszcze przed imprezą za pośrednictwem strony internetowej Operacji Żagle Gdyni - zagle.gdyniaturystyczna.pl.

Zlot żaglowców wiąże się też z krzewieniem kultury morskiej, a jednym z bardziej charakterystycznych jej elementów są szanty. 15 i 16 sierpnia br., na scenie na terenie Dalmoru, odbędzie się festiwal, podczas którego wystąpi czołówka polskich artystów tworzących ten gatunek muzyki. Tyleż nietypowe, co spektakularne wydarzenie czeka publiczność w niedzielę, 17 sierpnia. To będzie dzień muzyki pod żaglami. Na środku basenu Prezydenta zakotwiczą Zawisza Czarny i Generał Zaruski, które zostaną podświetlone, a na ich pokładach odbędą się koncerty - szantowy i rockowy. Na zakończenie wieczoru niebo nad Gdynią rozjaśnią sztuczne ognie.

Kulminacją czterodniowego święta żeglarstwa będzie parada żagli - 18 sierpnia br.. Tym razem, odbędzie się popołudniu. Jednostki zaczną wychodzić z portu od godz. 16.00, a około godz. 18.00 pokażą się gdyńskiej publiczności pod żaglami w szyku paradnym. 

Fotorelację z Operacji Żagle Gdyni 2014 zamieszczono w fotoaktualnościach.

Parada żaglowców Operacji Żagle Gdyni 2014

Lista uczestniczących jednostek

Źródło: trojmiasto.plgdynia.plgogdynia.pl

Poprawiony: wtorek, 19 sierpnia 2014 07:04