"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Otwarcie Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku

Otwarcie Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku

Email Drukuj PDF

muzeumlmorW poniedziałek, 1 września 2014 r. o godz. 14.00, odbędzie się uroczyste, oficjalne otwarcie Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku (ul. 10 lutego 36), na które zaprasza Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego (SHMDLot).

Już dzień wcześniej, tj. w niedzielę 31 sierpnia br. o godz. 12.00, Muzeum otworzy swoje progi dla odwiedzających oferując m.in. zwiedzanie ekspozycji muzealnej, spotkania z grupami rekonstrucji historycznej, strzelanie z broni z okresu II wojny światowej czy prezentację repliki samolotu RWD-13.

Dzięki grupie zapaleńców, miłośników historii polskiego lotnictwa oraz przychylności władz Pucka, powstało jedyne w Polsce muzeum Lotnictwa Morskiego. Miejsce na Muzeum wybrano nieprzypadkowo, ponieważ Puck w okresie międzywojennym był bazą dla Morskiego Dywizjonu Lotniczego (MDLot), jedynej tego typu jednostki w siłach zbrojnych II Rzeczpospolitej.

Była to zresztą pierwsza, zbudowana tylko dla hydroplanów baza w Europie. To właśnie tam 15 lipca 1920 roku chor. pil. Andrzej Zubrzycki jako pierwszy pilot w dziejach polskiej Marynarki Wojennej wykonał lot nad Bałtykiem.

Budowę muzeum zainicjowało powołanie 6 kwietnia 2013 r. i rejestracja Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego (SHMDLot). Postawiło ono przed sobą bardzo ambitne plany. Przede wszystkim dzięki przychylności władz Pucka udało się uzyskać siedzibę, którą utworzono z przedwojennej budynku po byłej radiostacji MDLot.

Stowarzyszenie nawiązuje do chlubnych tradycji i dokonań Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku, powołanego w 1920 r. Za cel stawia sobie propagowanie i wdrażanie idei społeczeństwa obywatelskiego, pobudzanie zamiłowania do badań przeszłości, stymulowanie czynnego udziału w działalności społecznej na rzecz podnoszenia poziomu kulturalnego i wiedzy o historii regionu.

*     *     *

Baza lotnictwa morskiego w Pucku powstała 1 lipca 1920 roku. Przejęła kilka zniszczonych wodnosamolotów, które porzucili Niemcy. Został z nich złożony jeden sprawny hydroplan. Sformowany wkrótce Morski Dywizjon Lotniczy zaczął się jednak bardzo szybko rozrastać. Do czasu wybuchu wojny piloci korzystali z blisko 30 różnego rodzaju samolotów. Prowadzili misje zwiadowcze, mogli zrzucać bomby i torpedy. Lotnictwo morskie zostało rozbite we wrześniu 1939 roku. Lotnicy jednak dalej walczyli z Niemcami u boku Wielkiej Brytanii. 304 Dywizjon Bombowy ma na koncie około trzech tysięcy lotów bojowych. Jego piloci zestrzelili sześć samolotów wroga oraz zatopili dwa nieprzyjacielskie okręty.

mdlot1 mdlot2 mdlot3

Po wojnie Polska nie korzystała już z hydroplanów. Ale lotnictwo morskie przetrwało. Dziś dysponuje ono 14 samolotami Bryza i ok. 30 różnego typu śmigłowcami. Stacjonują one w bazach w Gdyni, Siemirowicach i Darłowie. Do zadań Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej należy m.in. walka z okrętami podwodnymi i nawodnymi oraz prowadzenie rozpoznania. Załogi prowadzą też akcje ratownicze.

Muzeum Lotnictwa Morskiego w Pucku 

Morski Dywizjon Lotniczy

Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego

Źródło: polska-zbrojna.pldefence24.pl