"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna "ORP "Orzeł"" - nowy projekt filmowy

"ORP "Orzeł"" - nowy projekt filmowy

Email Drukuj PDF

orporzeW dniu dzisiejszym, 18 września 2014 r., w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, odbyło się spotkanie poświęcone projektowi filmowemu "ORP "Orzeł"". Celem projektu jest realizacja filmu o losach legendarnego polskiego okrętu podwodnego.

W spotkaniu wziął udział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Uczestnicy forum dyskusyjnego mieli możliwość obejrzenia wybranych scen z pierwszego filmu, powstałego pod koniec lat 50., opowiadających o losach ORP ''Orzeł". Następnie Radca MON, były dowódca Marynarki Woennej admirał floty w st. spocz. Ryszard Łukasik i por. mar. Magdalena Motyczko przedstawili historię "Orła" oraz Marynarki Wojennej. 

O projekcie "Orzeł" opowiadali natomiast reżyser filmu Jan Kidawa-Błoński oraz jego producent Krzysztof Grabowski. "Pokażemy pełną historię okrętu. Od czasów zbiórki na fundusz morski, przez jego budowę w stoczni, po walkę i wypłynięcie w ostatni rejs, który zakończył się w tajemniczych okolicznościach"  - mówił reżyser.

W swoim przemówieniu minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podkreślił: "Historia ORP "Orzeł" jak w soczewce skupia wszystko to, co wiąże się z okresem II Rzeczypospolitej. W okresie międzywojennym powstało miasto Gdynia i wspaniała flota, której ORP "Orzeł" był przedstawicielem".

"Jestem przekonany, że dzięki Państwa wysiłkom taki film powstanie; że będzie to hołd oddany bohaterom i jednocześnie znakomite kino akcji. Takie dzieło ma największe szanse, by trafić do społecznej świadomości i pozostać w niej na zawsze - podkreślił Tomasz Siemoniak. "W imieniu Sił Zbrojnych, Ministerstwa Obrony Narodowej i Marynarki Wojennej chcę zapewnić, że będziemy ten projekt wspieraćdodał minister.

Głos zabrała także minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, która stwierdziła, iż: "Polskie społeczeństwo czeka na więcej takich projektów. Sztuka filmowa to medium, które dociera do największej liczby odbiorców, mogące budować nowoczesny patriotyzm wśród naszego społeczeństwa. Dlatego też, film "ORP "Orzeł"" wydaje się szczególnie trafnym pomysłem".

orporzel 3 orporzel 1 orporzel 2 

Wszyscy uczestnicy spotkania mogli zobaczyć także krótki zwiastun nowo powstającego filmu oraz obejrzeć wystawę zatytułowaną "ORP "Orzeł" w zbiorach Centralnej Biblioteki Wojskowej".

*     *     *

Projekt filmowy "ORP "Orzeł"", który przewiduje realizację pełnometrażowego filmu w wersji kinowej oraz 13-odcinkowego serialu telewizyjnego, będzie realizowany pod patronatem ministra obrony narodowej.  Powstał on z inicjatywy reżysera Jana Kidawy-Błońskiego, producenta Krzysztofa Grabowskiego i scenarzysty Jarosława Sokoła. Pomysłodawcy filmu "ORP "Orzeł"" zwrócili się do Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej o utworzenie Forum Patronackiego pod jej przewodnictwem. W skład tego forum wchodzi 27 osób, w tym m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes TVP Juliusz Braun i biskup polowy WP Józef Guzek.

Zdjęcia kręcone będą m.in. w Gdyni, Warszawie i Tallinie. Ze zdjęciami wnętrz okrętu nie będzie problemu, ale widok "Orła" z zewnątrz powstanie w całości w komputerowych pracowniach. Animacje pochłoną sporą część budżetu produkcji, szacowanego na 20 mln zł. Początek zdjęć zaplanowano na lato 2015, zaś premierę kinową oraz serialu na 2017 rok.

Marynarka Wojenna rozpoczęła poszukiwania ORP "Orzeł" 

Marynarka Wojenna RP odnalazła wrak HMS J6 

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 25. "Okręty podwodne "Orzeł" i "Sęp"" 

ORP "Orzeł" - Dzieje Okrętu 

"Portrety Wojenne" - ORP "Orzeł". Jan Grudziński 

Fot. kpt. mar. Piotr Wojtas/COM

Źródło: mon.gov.pl, mkidn.gov.pl, tvn24.pl

Poprawiony: piątek, 19 września 2014 10:09