"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Położenie stępki pod niszczyciel min "Kormoran II"

Położenie stępki pod niszczyciel min "Kormoran II"

Email Drukuj PDF

kormoraniiW dniu dzisiejszym, 23 września 2014 r., dokładnie rok po podpisaniu umowy na pozyskanie okrętów dla Marynarki Wojennej, na terenie Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., w obecności Sekretarza Stanu w MON Czesława Mroczka, odbyła się uroczystość położenia stępki nowoczesnego niszczyciela min "Kormoran II".

Położenie stępki, jest zaraz po tzw. cięciu blach, jednym z najistotniejszych momentów realizacji każdego projektu stoczniowego. Wieńczy on zakończenie obróbki prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczyna etap montażu poszczególnych elementów statku w całość. Dla Marynarki Wojennej jest to natomiast początek budowy okrętu i moment powołania grupy organizacyjno-przygotowawczej, która stanowi szkielet załogi okrętu.

"Ważnym elementem budowy Kormorana jest zaangażowanie polskiego przemysłu stoczniowego. To dobrze rokuje na cały program modernizacji Marynarki Wojennej, w którym planujemy wyposażyć ją w kilkanaście nowych okrętów'" - powiedział minister Mroczek. Modernizacja techniczna sił zbrojnych ma bowiem dwa zasadnicze cele. Po pierwsze dostarczyć najnowocześniejszy sprzęt, który będzie odpowiadał potrzebom sił zbrojnych. Z drugiej strony to wielka szansa dla polskiej zbrojeniówki i nauki na budowanie swojego potencjału.

"Kormoran wyznacza nam kierunki na przyszłość w zakresie realizacji modernizacji Marynarki Wojennej" - zaznaczył wiceszef resortu ON. Podobnego zdania jest Inspektor Marynarki Wojennej z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wiceadm. Ryszard Demczuk, który stwierdził, że okręt będzie przełomem w technologii. "Jest to zupełnie nowej generacji sprzęt. Ośrodki badawczo-rozwojowe spełniły nasze oczekiwania. Jako gestor jestem zadowolony i deklaruję dalszą współpracę z Inspektoratem Uzbrojenia oraz ze stocznią w realizacji tego projektu" - deklarował admirał.

stepka1 stepkakormoranii2 stepkakormoranii3 

Prezes stoczni Remontowa Shipbuilding Andrzej Wojtkiewicz podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę okrętu za dotychczasową pracę i zaangażowanie. Wskazał istotną rolę Inspektoratu Uzbrojenia, który cały czas towarzyszy powstawaniu Kormorana II. Podkreślił, że położenie stępki jest przełomową chwilą w procesie powstawania jednostki pływającej. "W tym momencie pojawia się szkieletowa załoga, która nadzoruje proces dalszego powstawania i wyposażania takiego okrętu"- powiedział prezes Wojtkiewicz.

W związku z uroczystością rozpoczęcia nowego etapu budowy zostały wybite okolicznościowe medale. Prezes stoczni wręczył je zaproszonym gościom, a jeden z nich został wspawany w konstrukcję okrętu, przez co będzie mu towarzyszył przez cały okres jego użytkowania. Na zakończenie uroczystości prezes stoczni, szef Inspektoratu Uzbrojenia (IU) gen. bryg. Sławomir Szczepaniak oraz dyrektor Inspektoratu Okrętów Wojennych PRS Janusz Dellinga podpisali protokoły potwierdzające  położenie stępki.

Sekretarzowi stanu w MON podczas wizyty w Gdańsku towarzyszyli min. radca koordynator  w pionie sekretarza stanu gen. dyw. dr Mirosław Różański oraz szef Szefostwa Techniki Morskiej IU kmdr. Dariusz Olejnik.

Umowy na budowę okrętów dla Marynarki Wojennej 

Próby modelowe niszczyciela min "Kormoran II" 

Rozpoczęcie budowy niszczyciela min "Kormoran II" 

Fot. Marian Kluczyński

Źródło: mon.gov.pl, iu.wp.mil.pldziennikzbrojny.pl, portalmorski.pl

Poprawiony: środa, 24 września 2014 05:20