"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Przysięga wojskowa podchorążych

Przysięga wojskowa podchorążych

Email Drukuj PDF

przysiegaW czwartek, 25 września 2014 r. o godz. 12.00, rozpocznie się uroczysta przysięga wojskowa podchorążych. Dla upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, uroczystość odbędzie się na Westerplatte.

Po raz pierwszy w historii wspólnie ślubować Ojczyźnie będzie 311 kandydatów na żołnierzy zawodowych z trzech uczelni wojskowych: Akademii Marynarki WojenneWyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam..." - tymi słowami podchorążowie I roku rozpoczną uroczystą przysięgę wojskową. Przysięga stanowi jednocześnie początek drogi do uzyskania szlifów oficerskich. W jej słowach zawarta jest istota służby wojskowej. To ona wiąże żołnierza z Ojczyzną i Narodem często aż do najwyższej ofiary - poświęcenia życia. 

Uroczystość to wielkie przeżycie zarówno dla studentów wojskowych, jak i ich rodzin oraz najbliższych. Ceremonię zainauguruje podniesienie flagi państwowej o godz. 08:00 na placu apelowym uczelni AMW. Następnie wszyscy podchorążowie przemieszczą się na Westerplatte. Tego dnia przysięgę złoży 76 studentów wojskowych, w tym 4 kobiety z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, 201 studentów wojskowych, w tym 18 kobiet z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz 34 studentów wojskowych, w tym 9 kobiet z Akademii Marynarki Wojennej.

W uroczystości łącznie udział weźmie 311 podchorążych. Wśród nich znajdą się przyszli lekarze, nawigatorzy, mechanicy, informatycy, piloci, a także dowódcy korpusów pancernych, zmechanizowanych, działów artylerii i wielu innych komórek. Młodzi adepci prze cały okres kształcenia będą pozyskiwać wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, która ma przygotować ich do objęcia stanowisk.

westerplatte1 westerplatte2 westerplatte3westerplatte4 westerplatte5 westerplatte6 

Przebieg uroczystości na Westerplatte:

godz. 11.35 - Wprowadzenie pododdziałów na miejsce uroczystości;
godz. 11.45 - Wprowadzenie asysty honorowej;
godz. 12.00 - Złożenie meldunku;
godz. 12.05 - Podniesienie flagi państwowej;
godz. 12.08 - Powitanie przez Rektora-Komendanta AMW;
godz. 12.14 - Złożenie przysięgi;
godz. 12.26 - Wręczenie wyróżnień podchorążym, którzy ukończyli szkolenie podstawowe z najlepszymi wynikami;
godz. 12.33 - Przemówienia okolicznościowe;
godz. 12.39 - Złożenie wieńca pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża;
godz. 12.48 - Defilada i wystąpienie Orkiestry Reprezentacyjnej MW;
godz. 13.00 - Zakończenie uroczystości.

Przysięga żołnierska na Westerplatte - Fotogaleria

Fot. Krzysztof Miłosz/AMW

Źródło: amw.gdynia.pl

Poprawiony: piątek, 26 września 2014 06:31