"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna "MORZE" - listopad' 1924

"MORZE" - listopad' 1924

Email Drukuj PDF

morze11 1924W listopadzie 1924 r., dokladnie 90 lat temu, ukazał się pierwszy numer miesięcznika marynistycznego "MORZE. Czasopismo będące organem Ligi Morskiej i Rzecznej, poświęcone zagadnieniom morskim i żeglugi śródlądowej, wydano w Warszawie, na 8. stronach, w nakładzie 3000 egzemplarzy. 

Do czytelników pierwszego numeru zwrócił się członek Komitetu Redakcyjnego - naczelny kierownik miesięcznika - kmdr Hugo Pistel. Poniżej przedstwiono jedynie wybrane fragmenty wystąpienia, którego całość dostępna jest na str. 2. magazynu.

"Przystępując do wydawania miesiącznika "MORZE", poświęconego zagadnieniom morza i żeglugi śródlądowej, organu Ligi Morskiej i Rzecznej, czynimy zadość tylekroć wyrażanemu życzeniu naszych sympatyków i koniecznym potrzebom naszej organizacji, która powinna nareszcie mieć sposobność wypowiadania swego zdania o morzu w ten sposób, żeby o tem wieść rozchodziła się po całej Polsce i docierała do wszystkich miasteczek, wiosek i zaścianków..."

"...Z niecierpliwością oczekiwaliśmy tej chwili, kiedy będziemy mogli znów, jak to czynią podobne instytucje całego świata, za pomocą własnego pisma komunikować się z naszymi członkami, rozrzuconymi po calej Polsce, i z wszystkimi tymi, dla których jest zrozumiałem, że rozwój dobrobytu Polski jest tylko wtedy możliwy, jeśli strzec będziemy naszych wrót wyjścia na świat, jeśli dla celów gospodarczych całkowicie wykorzystywać będziemy nasz dostęp  do morza ..."

"...Zaczynamy skromnie i ostrożnie, jeśli zaś zobaczymy, że pismo nasze mieć będzie więcej czytelników, niż początkowo obliczaliśmy, wtedy zwiększymy jego nakład i objetość. Do wszystkich, którym zależy na rozwoju naszej marynarki, naszego wybrzeża, portu i dróg śródlądowych, zwracamy się uprzejmie, by pośpieszyli nam z pomocą. Na współpracy nam zależy i o nią najusilniej prosimy.

H. Pistel"

,a okladka strona 2 strona 3 strona 4 strona 5 strona 6 strona 7 z okladka 

*     *     * 

Miesięcznik marynistyczny "MORZE" był wydawany w latach 1924-2000 przez wydawnictwo Ligi Morskiej i Rzecznej, a następnie Ligi Morskiej i Kolonialnej, ukazywał się (z przerwami) od listopada 1924 r.. W 1939 r. wychodził w nakładzie 200 000 egzemplarzy. Poruszał tematykę związaną z żeglugą, historią żeglugi, okrętownictwem, przemysłem stoczniowym, gospodarką morską, szkutnictwem, jachtingiem i kulturą morską oraz dziedzinami pokrewnymi.

"MORZE" wznowione po II wojnie światowej, w dużym stopniu kontynuowało profil swojej przedwojennej działalności, ale w nowej rzeczywistości politycznej już bez elementów ideologii kolonialnej. Wydawane było przez warszawskie wydawnictwo Wiedza Powszechna. Jednym z dziennikarzy związanych z magazynem "MORZE" był - Andrzej Wachowiak - marynista, gdyński radny i członek tamtejszego Zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, gorący krzewiciel idei morskiej, inicjator Święta Morza. Stałym ilustratorem miesięcznika, a z czasem również członkiem redakcji był polski marynista - Adam Werka.

To właśnie na łamach tego pisma budowała się legenda morska Gdyni i polskiego morza. Przez dziesięciolecia "MORZE" było kroniką dokonań Polski Morskiej, inspiratorem wielu morskich przedsięwzięć, swoistym życiowym drogowskazem dla tysięcy ludzi polskiego morza. 

"MORZE" - listopad 1924

Archiwalne "MORZA" 1924-1979

Skany "MORZA" 1924-1939

Ocalić od zapomnienia - "MORZE" rocznik 1933

Źródło: "MORZE"- wikipedia

Poprawiony: sobota, 08 listopada 2014 19:26