"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna "Polskie Flotylle Rzeczne 1918 - 1939"

"Polskie Flotylle Rzeczne 1918 - 1939"

Email Drukuj PDF

polskieflotyllerzeczneW piątek, 28 listopada 2014 r. o godz. 11.30, w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), w ramach obchodów 96. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej, odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Polskie Flotylle Rzeczne 1918 - 1939".

Wystawa prezentuje historię polskich Flotylli Rzecznych w II Rzeczpospolitej. Odradzające się po zaborach państwo polskie, rozkazem Józefa Piłsudskiego z dnia 28 listopada 1918 roku, utworzyło Marynarkę Wojenną.

Z powodu braku w tym czasie dostępu do morza, pierwszymi jednostkami Marynarki były statki rzeczne. Pierwszym komendantem Flotylli na Wiśle był kapitan Władysław Nawrocki, a przejmowanie austrowęgierskich jednostek nawodnych rozpoczął już 1 listopada 1918 roku. 

Obie Flotylle Rzeczne - Pińska i Wiślana, uczestniczyły w bojach w 1920 i 1939 roku. Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego Flotylle Rzeczne były pełnowartościowymi formacjami Marynarki Wojennej. Ukazane jest to w obszernym kalendarium dziejów Flotylli. Wystawa przedstawia zdjęcia jednostek pływających oraz obrazy z życia codziennego marynarzy.

Na szczególną uwagę zasługują dwie unikatowe fotografie, ukazujące pierwszego dowódcę Flotylli Rzecznej II RP kapitana Władysława Nawrockiego, przekazane do Muzeum MW przez Panią Urszulę Weber-Król. 

Dopełnieniem wystawy są eksponaty dotyczące początków Marynarki Wojennej, modele monitorów i statków z obu Flotylli. Wszystkie muzealia pochodzą ze zbiorów Muzeum MW. Kuratorem ekspozycji jest Robert Tarnowski.

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 34. "Monitory Flotylli Pińskiej"

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 45. "CKU "Nieuchwytny", Ścigacz Rzeczny KU 30"

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 48. "Statki Uzbrojone Flotylli Pińskiej"

"Historia jednej Fotografii... kpt. Władysław Nawrocki" 

Źródło: MMWFlotylla Rzeczna MW

Poprawiony: sobota, 22 listopada 2014 19:39